NEOM! Bizi mi uyutuyorsunuz?

Eskiden “Suudi Amerika” lafı vardı. Öyle derdik Suudi Arabistan’a… Haksız da değildik... Bu Suud krallarının atası Abdülvehhâb, kendi adını verdiği bir din/mezhep kurarak “inancı” yağmalarken, akrabaları da “inananları/hac kafilelerini” yağmalardı. Abdülvehhab’ın ardından çıkan, Suudi Arabistan’ın isim babası ilk kral Suud da 1. Dünya Bölüşümü adlı filmde senarist ve yönetmen Küresel Emperyalistler’in ‘Oscar’larını yalayarak parlattı. Bölgeden fışkıran petrolü de sadece Avrupalılar, Amerikalılar, İsrail Oğulları ve Yedi Kız Kardeşler ile paylaştı.

Suud’un ardından çıkan zürriyetleri de Küresel Emperyalistlerin yönettiği filmlerde kendilerine biçilen ‘rol’ü kimseye kaptırmadı. Haham, papa ve kardinallerle kucak kucağa oynadıkları filmlerin sonunda küresel patronların Oscar’ları hep onların elindeydi. Alçaklığın evrensel tarihinde hep en önde yer alan bu zalim Suud hanedanı için daima söylenegelen pedofilik-sodomik, firavunik hayatları, lüks ve gösteriş düşkünlüklerinden başka hiçbir şeyin önemi olmadı. Ataları gibi eli kanlı Suud hanedanının son kralı Selman da yine rolünün hakkını vermek için ‘Oscarlık’ bir performansla çalışıyor.

Global, siyonist, kapitalist, emperyalistlerin dijital gelecek projesinin Ortadoğu ayağı olan taşeron Suud Kralı Selman tarafından bir Bavyeralı’nın gözetiminde ABD’li ve İsrailli firmalarca gerçekleştirilecek, “Covid-19 salgını ve petrol gelirindeki düşüş sebebiyle uygulanabilirliği şüpheli hale gelmiş durumda” denilse de zaten bu salgını insanlığın başına bela eden küresel güçlerin “planı” olduğu için yapılmaması gibi bir durumun söz konusu dahi olmadığı, yaklaşık 500 milyar dolar maliyetli proje Suudi Arabistan’ın Ürdün ve Mısır sınırında, İsrail’in de dibinde, Kızıldeniz’in Akabe Körfezi kıyısında 26 bin 500 kilometrekare bir alan üzerinde, yerel halk tamamen bölgelerinden uzaklaştırılarak, gerekirse katledilerek hayata geçirilecek... Adı:NEOM!

Bu adın İngilizce “NEW-Yeni” ve Arapça “Müstakbel” kelimelerinin ilk harfinden türetilerek konduğu söyleniyor ama ne kadar uğraşırsanız uğraşın New ve Müstakbel kelimelerinden NEOM kelimesi çıkmıyor! Çıksa çıksa NEWM kelimesi çıkıyor... ‘Ne o bizi mi uyutuyorsunuz!’ demeye kalmadan bir de fark ediyorsunuz ki “NEWM” kelimesi Arapça’da harbiden “Uyku” anlamına geliyor! Öyle kısacık öğlen uykusu ‘Kaylule’ filan da değil ha, bildiğiniz UYKU… Hem de “Bilinçsizlik, eylemsizlik, iradesizlik, aklın kullanılamaması” manalarında… Sanırım o nedenle yalnızca “sabah/ışıma, aydınlanma” vakitlerinde okunan ezanda; “sağlık, iyileşme, kurtuluş" anlamlarına gelen “salah ve felah” kelimelerinden sonra “EsSalâtü (Eğilme/bükülme/yönelme/dua/namaz) Hayrün (Hayırlıdır) mine'nNevm (Uykudan, bilinçsizlikten, eylemsizlikten, iradesizlikten, akılsızlıktan…) denir.

Uyandıysanız… Bir de ‘NEOM’a da bakalım… Buna en yakın kelime Grekçe’de var: “NEOMAİ”… Anlamı; “Geri dönmek”… Ama isterseniz “Geri dönmek/NEOMAİ” yerine “Dönüş/NOSTOS” kelimesini de kullanabiliyorsunuz “yuvaya/eve/yurda dönmek” anlamında... Hem zaten “yuvaya/eve/yurda dönme sancısı, yuva/ev/yurt özlemi” anlamına gelen şu bildiğiniz Nostalji/Nostalgia da bu kelimeden türüyor.

Özetle; “küresel patronlar” bir taşla en az üç kuş vurmanın peşinde: 1. Çağımızın yeni dini haline getirilen bilim ve teknoloji ile bu dinin rahiplerinin, sayıları gün geçtikçe artan inananlarının, aktivistlerinin sayesinde insanlığı “uyutarak” Neo Kolonyalizm / Yeni Sömürgecilik döneminde güdecekleri ‘toplumu’ şekillendirmek… 2. NEOM gibi akıllı, dijital, siber teknolojik yerleşimler oluşturarak; dünyanın geleceğine sahip olmak… 3. Milattan önce 1200 yılında “Polshim/işgalci” Yunanlıların gelişiyle başlayan hasrete son vererek, yurda dönüp, “Yahudi geleneğinin öğretileriyle yönetilen güçlü ve dinamik ‘Eretz haKodesh’i-Kutsal ülke’yi yeniden kurmak…”

MEHMET AKTAŞGİL     

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Aktaşgil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi