“The Man Who Bill The Gates For The Devil”

Antik filozoflardan Xenophanes; (sanırım, eski Yunanların “tanrılarını” insan şeklinde tasvir etmiş olmalarından hareketle;) “Atların veya sığırların, elleri ve çizim yapma kabiliyetleri olsaydı, atlar tanrıları at suretinde, sığırlar da sığır suretinde resmederlerdi” demiş… Ben kendisine katılmıyorum... Katılmadığım “eğer resmetseler hayvanların tanrıları kendi suretlerinde resmedecek olmaları iddiası” değil, ben onların “tanrı çizme/resmetme girişiminde dahi bulunacaklarını” düşünmüyorum. Bence hayvanlar hiç öyle bir şeye kalkışmazlardı, çünkü put yapmak insana has bir zaaf. Bunun onun aynı zamanda “irade” sahibi olmasından kaynaklanan, evrendeki “ikililik” ilkesinin gerektirdiği bir durum olduğu kanaatindeyim.

Dünyanın birçok yerinde, -tarihte ve şimdi de- insanların yönetemediği ve kontrolünden çıkan “kuruntu-vehim-zan”, “nefsinin arzuları”, “otorite”, “güç”, “para” gibi nesne ve kavramları “putlaştırdığını” görürüz. Zaaflarına yenilerek kişiliğinde, varlığında bir bölünme/parçalanma yaşayan insan kendi yapıp tapındığı ardından esiri, kulu, kölesi haline geldiği bu “putlar” için her türlü kötülüğü yapmaya da başlar... Adam satar, kadın satar, iter-kakar, yakıp-yıkar, gasp eder, çalar, işgal eder, sömürür, yalana dolana, hileye, aldatmaya, sihire, büyüye sapar, haddi hududu aşar, kan döker, öldürür...
İradesine isyan edip zaaflarını putta bedenlendiren insan “gerçekliği” yitirmiştir. Gerçeklikle bağı kopmuş insanın zaaflarını kullanmayı iyi bilen “Aldatıcı” da “küresel sömürü düzenini” bu nedenle gücünü para kazanmanın insani bir değermiş gibi sunulmasından alan “kapitalizm” üzerinden sürdürür. Çünkü kapitalizm; "bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" diyerek “insanlığın eşitsizliğine ve sefaletine çare olmayan kitaplar” yazdırır, eski yöntemler yerine “bilim temelinde yaşama hükmetmek tekniğiyle mutluluğa erişilebileceği” yalanları söyler, barış elçileri olarak görünürlük kazandırdığı “itaat etmiş” akademisyenler( !) ve bilim (!) insanları aracılığıyla “kötülükleri yeniden ve yeniden üretir.”

Küresel patronların “destekledikleri” bilim dininin rahipleri de yeniden ve yeniden üretilen kötülüklerin “bilimsel ve akademik gerçekler olduğuna” yığınları inandırmakla görevlidir. Anlaşılmazı zor (!) bilimsel konuları yığınlara “anlayacakları gibi basitçe” anlatırlar. Yığınla “bilim âmincisi” de “yüce bilim insanlarından” dinledikleri bu “safsatalara”, “bilim en doğruyu söyledi” deyip iman ederler… Ama sorgulamazlar! Zaten sorgulamak -ilkel zamanlardan beri- “iradesini aldatıcıya teslim edenlerin” işi değildir. Onların işi yalnızca “putlara”/“sahiplerine” boyun eğmektir.

Mesela “ineklerin gaz çıkarması ve dışkıları, küresel ısınmayı çok büyük oranda etkiliyor” diyen “bilimsel(!)ayetlere” şeksiz-şüphesiz inanan “yığın” nedense, “Peki sizin şu sanayilerinizin, şehirlerinizin vs zararları ne olacak?“, “Hem neden bu kadar inek üretiliyor ki?” diye sormaz”… Hayvanların acıyı hissetme kabiliyetinden yoksun olduğunu iddia eden Avrupa’nın köhne aydınlanma dönemi düşüncesi ile hareket eden “etik(!)kurullar” tarafından onaylanarak ineklerin vücuduna açılan “deliklerin” ne kadar da “bilimsel(!) olduğunu öğrenir ama “Peki ne gerek var? Etik/Ahlak bunun neresinde? Neden bu kadar süt verimine ihtiyaç var ki?” sorularını da sormaz bu yığınlar!

Dünyanın “en” birkaç zengininden biri olan Bill Gates'in neden yapay etle, tohumla, Covid 19 virüsünün yayıldığı laboratuvarlara sponsor olmakla ilgilendiğini, neden durmadan tarım arazileri satın alarak "Gates Agone" isimli projeler yaptığını da sorgulamazlar… Zannederler ki bütün bunlar kendileri için “garip insancıklar aç kalmasın, ya da ölmesin diyedir” ve “dünyayı kurtarma projesinin bir parçası” olarak yapılmaktadır. Oysa her şey “kötülükleri yeniden ve yeniden üreten” kapitalist sistemin “ilahları”, küresel “sömürgenler” daha çok kazansınlar diyedir.

Birkaç laf daha ettikten sonra bitirelim... “Kuruyası” Bill ve karısı Melinda’nın üst paragrafta bahsettiğim "Gates Agone" isimli projesi bana “Antagonist” terimini hatırlattı. Antagonist ne mi? “Asıl karakterin zıttı” demek… Örneklersek, Goethe'nin büyük eseri Faust'ta Antagonist; ‘Devil/Şeytan’dır!.. Gates “kapılar, geçitler”, Bill de “tasarı, plan” demek… O halde cevabı da içinde şöyle bir cümle kurup bitirelim;-) “The Man Who Bill The Gates For The Devil!”

MEHMET AKTAŞGİL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Aktaşgil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi