Eğitimde amaçsızlık

Amaçsızlık yerine başıbozukluk, düzensizlik, sistemsizlik gibi kelimeleri de koyabiliriz.
Her öğretmen yalnız ve kendi başına kalmış durumda. Kendisine uzanmış hiç bir el yok.
Her müdür, kendi kaderine terkedilmiş durumda.
Her öğrenci suyun akışına kapılmış, derenin götürdüğü yere sürüklenerek gidiyor.
Eleştirilerim dönemsel değil, yüz, ikiyüz yıllık sorunumuz.
Çözülememiş ve çözülemiyor.

Ülke olarak bunun acılarını çekiyor, bedellerini ödüyoruz.
Eğitimde tabandan tavana, tavandan tabana her anlamda hızlı bir akış sağlanmalıdır.
Eğitim, donanım ve yönetim farklı farklı ele alınmalıdır.
Her sistemin paralelinde rehberlik, bilgilendirme, denetim olacaktır.
Hiçbir öğretmen ana gövdeden koparılmamalı, bilakis ana gövdede kalması sağlanmalıdır. Yani, üniversite eğitimi alan öğretmen, kendi kaderine terk edilmemeli, üniversiteyle bağı süreklilik arzetmeli, üniversite öğretmeni sürekli beslemelidir.
Her meslek alanı canlı sektörle paralel yapılandırılmalıdır.
Mesleki donanımlar, kuruluştan sonra tamamen yerli sektörlere yüklenmelidir. Bunun için oluşacak meslek odalarının bir tarafı meslek eğitim alanları olmalıdır.
Meslek lisesi branşları meslek odalarıyla ortaklaşa oluşturulmalıdır.
Meslek liseleri, meslek odalarının argesi gibi çalışmalıdır.
Her branşın okul, ilçe, il, bölge ve ülke bazında örgüt yapıları olmalı, ilgili branşın tüm ihtiyaçları, sorunları dağılımları mer'i mevzuat çerçevesinde bu Yapı tarafından gerçekleştirişmelidir.

Her eğitim basamağı okulları için her ilçede (büyük ilçeler için 1, 2, 3 eğitim bölgeleri) bir ilçe okul müdürlüğü oluşturulmalı ve tüm ilçedeki şubeler ve dersliklerdeki donanım ve eğitimden bu sorumlu tutulmalıdır. Arşivleme de bu merkez tarafından yapılmalıdır.
Büro hizmetleri ile eğitim hizmetleri birbirinden ayrı tutulmalıdır.
Meslek okullarında sözleşmeli usta istihdamı kolaylaştırılmalıdır.
İdarecilik sınıfı öğretmenlik sınıfından ayrılmalıdır. İdareciler öğretmenler içinden çıkmalı ancak idareci olarak ülke genelinde ayrı bir sınıf olmalıdır. Yani, bir okul müdür yardımcısı benzer okulların müdür yardımcılığı görevine de getirilebilmelidir.
Aynı şey okul müdürlüğü veya ilçe şube müdürlükleri için de geçerli olmalıdır.
Öğretmen hizmet süresiyle orantılı olarak kariyer basamağına sahip olmalı, her yıl açılacak sınavlarda alacağı puanlara göre avantajlar elde etmelidir. Böylece öğretmen sürekli dinamik kalmaya zorlanmalıdır.
Öğrenciler devamsızlıktan ve başarısızlıktan dolayı sınıf tekrarına ASLA bırakılmamalıdır.
Her öğrenci devlet tarafından 12 yıl ücretsiz eğitim hakkına sahip olmalıdır.
Bu eğitim esnasında başarılı olduğu ders gruplarında ilerlemesi sağlanırken, başarısız olduğu ders grubunun önü kapanmalıdır. Böylece öğrenci başarılı olduğu alana kendiliğinden yönlendirilmiş olmalıdır.
Devamsızlık yapan öğrenci belli kriterlere göre örgün eğitim dışına çıkarılmalıdır.
İki tür okul oluşturulmalıdır. Biri devlet/cumhuriyet okulları, diğeri de vilayet, /ilçe/belediye/halk okulları olmalı; devlet okulu ülke genelindeki başarı sıralaması yüzde 10 ile yüzde 20 arasında olan öğrencilerin okuduğu okullar olmalıdır.
İlçe/belediye okulları daha çok meslek eğitimi ve genel eğitime yönelik okullar olmalı ve bunun ihtiyaçlarını ilçe belediyeleri karşılamalıdır.
Tüm eğitim kurumları devletin denetimi ve kontrolünde olmalıdır.
Tüm okullardaki dersler için her yıl merkezi sınavlar yapılarak ders ve alan başarısı buna göre belirlenmelidir. (özel okullar da dahil)
İsteyen herkese istediği alanda eğitim alma imkanını devlet sunmalıdır. Mevcutta olmayanlar için taleplere göre hemen kapsam ve müfredat oluşturulmalıdır.
Devlet temel ve genel kuralları koymalıdır. Buna göre ders, alan vb eklemeler yapılabilmelidir.
Yurtdışı okullar için de prosedür aynı olmalı, denlik için merkezi sınavlarda başarı dikkate alınmalıdır.

Ahmet Karakaşlı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Karakaşlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi