Küresel marketler ve Sosyo-Ekonomik sisteme etkileri

Küreselleşmeyle birlikte, sosyal toplum kavramından hızla uzaklaşılmaya başlayan dünya’da; sıkıntıların ne kadar çok arttığını görmekte ve yaşamaktayız.

”İstikrar” toplumsal sistemde; Siyaset, Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Güvenlik, Gıda ve iş gibi faaliyetlerin bir bütün olarak sürdürülebilir olmasına bağlıdır.  

Bir ülkenin demografik durumu, toplumsal faaliyetleri ve sonuçları açısından önemlidir.   

Yerel yaşamı geliştirme çalışmaları, demokratik ve sosyal ortamın da gelişmesini sağlayacaktır. Bu gelişmeye en çok katkı sağlayanlar;  esnaf ve zanaatkarlar ile  mikro ve küçük ölçekli işletmelerdir.

Bu yapı kendi işini kendisi yaratır.

Aile bireyleri çalışarak uzmanlaşır.

Aile bireyleri ile birlikte çalışarak ve bir kısmı İşçi çalıştırarak istihdama katkı sağlarlar.

Çırak çalıştırır usta yetiştirirler,  toplumsal sistem içinde ihtiyaç olan meslekleşmeye katkı sağlarlar ve toplumsal yaşam döngüsünü sağlıklı bir şekilde devam ettirirler.

Ülkenin kaynaklarını işlerler,  mal ve hizmet üretirler.

Mülkiyetin geniş bir coğrafyaya dağılmasına katkı sağlarlar.

Reel ekonomi içindeki toplam işletmelerin yüzde doksanı; esnaf ve zanaatkarlar ile mikro ve küçük ölçekli işletmelerdir. Önemli ölçüde katma değer yaratırlar.

Küreselleşmeyle ortaya çıkan ulusal ve uluslararası işletmeler.

Küreselleşme ile birlikte, uluslararası ticaret gelişmiş ve işletmeler de küreselleşmeye başlamıştır. İşletmelerin küreselleşmesiyle birlikte, pazarlama ağları da gelişmiş ve genişlemiştir. Ekonomik ve kurumsal açıdan güçlü ve avantajlı duruma gelen büyük işletmeler; hemen hemen dünyanın her coğrafyasında yaygın zincir mağazalar ve marketlerle faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedirler.

Çok uluslu ve çok şubeli işletmelerin gross marketlerden sonra yerel ve çok şubeli mağazacılık ve marketçiliğe evrilmeleri; yerel de faaliyet gösteren meslek grupları ve işletmelerin sıkıntıya girmeleri sonucunu doğurmaktadır.

Bu noktada her iki taraf açısından ve dezavantajlı grup olan yerel işletmelerin avantajını ağırlıklı olarak sağlayacak bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu aşikar.

Yerelde faaliyet gösteren esnaf ve zanaatkarlar ile mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerinde dezavantaj yaratmayacak şekilde, zincir mağaza ve marketlerin sınırlı sayılı olması ve fırsat eşitliğinin gözetilmesi; mikro ve küçük ölçekli işletmeler ile esnaf ve zanaatkarlar için yaşamsal  açıdan “ DENGE” li bir şekilde planlamaya tabi tutulması gerekir.

Ekonomik ve sosyal yaşamda “ denge” çok önemli ve hassas bir konudur.

Ekonomik ve Sosyal denge, Devletler açısından stratejik öneme sahip hassas bir konudur.

Demokratik toplumlarda her bir bireyin ve kurumun Anayasadan doğan hakları vardır. Özgürlükler sınırsız değildir. Birinin özgürlük alanı, diğer birinin özgürlük alanına kadardır.

Demokratik yönetimlerin amacı ; toplumsal düzenin ve dengenin sağlanması ile kazanılmış hakların ve özgürlüklerin tesis edilmesidir.

Sosyo ekonomik gelişme içinde İşletmeciliğin, kurumsal faaliyetini sürdürebilmesi için gelişmeye ihtiyacı vardır. Gelişme sürecinde büyümek, satışlarını ve karını artırmak ve bu amaçla daha geniş kitlelere ulaşmak ve bunun için mağaza ve şubelerini artırmak gayreti içinde olacaklardır.

Sermaye ve kurumsal açıdan güçlü olan büyük işletmelerin; her mahalde ve mesafeler daraltılarak sınırsız olarak şubeleşmeleri, yerelde kıt sermaye ile çalışan esnaf ve mikro ölçekli işletmeleri dezavantajlı hale getirmektedir.  

Sosyal ve ekonomik açıdan; esnaf ve zanaatkarlar ile mikro ve küçük işletmeler ve dolaylı olarak yerelde faaliyet gösteren meslekler ve diğer işletmeler için dezavantaj yaratan bu durumun;  “denge” nin gözetilerek ve korunarak planlanması ve konu ile ilgili yasal mevzuatın oluşturulması “ fırsat eşitliği” açısından doğru olur kanaatindeyim.

Yüzyıllardır süre gelen, toplumsal iletişimi ve etkileşimi sağlayan, ekonomi ile birlikte sosyal toplumun gelişmesini tesis eden ve toplumsal katma değeri yüksek sosyo ekonomik sistemin, zarar görmesine gönlümüz razı değildir.

Sosyal sistemi destekleyen esnaf, zanaatkar ile mikro ve küçük ölçekli işletmelerin; topluma yaptığı katkılarının yalnızca ekonomik olmadığı, gelecek zamanlarda daha çok hissedilecektir.

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi