TARİHE NOT DÜŞÜN

Afganistan örneğiyle tarihi bir süreci daha yaşamaktayız.
Lütfen tarihe not düşün ve bugünlerde yaşananları söylenenleri not edin.
Önce ABD, Afganistan'dan askerlerimi çekeceğim dedi.
Başkent Kabil'in havaalanı ülkenin içten dışa, dıştan içe açılan tek kapısıydı.
Burasının güvenliğini Türkiye ben sağlayabilirim deyince "Eh, olur" dediler. Ve NATO Kabil Havaalanı'nın güvenliğini Türk askerlerinin sağlaması konusunda mutabık kaldı.
ABD, sözde yıllardır Afgan ordusunu eğitiyor ve donatıyordu.
ABD çekileceğim dediği andan itibaren, uykudaki Taliban militanları ortaya çıkıverdiler ve "Ülkemizi işgal eden ABD'yi yendik ve Afganistan'dan çıkarıyoruz, Türkiye de bizimle dost ise Kabil Havaalanı bize bırakır, gider" dediler.
ABD çekilirken sözde mevcut Afgan yönetimine bırakacaktı her şeyi ama öyle olmadı. ABD, mevcut yönetimin de ülkeyi terk etmesini, ordunun silahları bırakıp, terhis edilmesini sağladı.
İşareti alan Taliban tek kurşun atmadan dokuz gün içinde vilayet merkezlerini devralarak başkent Kabil'e girdi.
Kabil'de silahlı ne bir asker, ne de polis vardı.
Devlet erkanı da çoktan Kabil'i terketmişti.
İşgal ordusunun asker, polis, ajan ve memurları da uçaklarla birer birer ülkeyi terk ediyorlardı.
Bu terketme esnasında ne işgalcilerden biri Taliban'a direniyor, sataşıyor, itişiyordu, ne de 20 yıldır akla hayale gelmedik katliamlar yapan bu işgal askerlerine Taliban2dan herhangi bir saldırı geliyordu.
Her şey el bebek gül bebek oluyordu.
İşin en ilginç olan tarafı da, dünyadaki egemen devletlerin hiçbirinden de en ufak bir tepki gelmemesiydi.
ABD, AB, İngiltere, Rusya, Çin, Fransa, İtalya hepsi hepsi sus pus olmuşlardı.
Türkiye'de ise kafalar karışıktı.
Muhalefet başlarda Kabil Havaalanı'nı Türk askerinin korumasına bildik gerekçelerle karşı çıkmıştı.
Onlara göre Türkiye, dış dünyada gelişen olayların hiçbirine müdahil olmamalıydı, egemen emperyalist güçlü devletler nasıl istiyorlarsa öyle yapmalıydılar.
Endişeleri, Tayyip'in orada bir başarı daha kazanıp, ABD'nin getiremediği barış ve huzuru oraya getirivermesiydi.
ABD'nin Taliban'a resmen Afganistan'ı peşkeş çekmesi onların da pek beklemediği bir şeydi.
Normal olarak Taliban aşırı radikal dinci bir örgüt görünümünde olduğu için bizdeki batıcı laik muhalefetin onlara karşı olması ve ABD'ye "Hey amigo, sen neler yapıyorsun bakayım. Afganistan'ı Taliban'a nasıl verirsin. Nerde senin çağdaş batıcılığın?" demeleri gerekiyordu.
Ama şaşılacak bir şey oldu ve bizim laikçi siyasetçilerimiz Taliban2ın Afganistan'da yönetime getirilmesine tüm batılı dostları gibi tepki vermediler.
Hatta, batılılardan da ileri giderek Türk askerinin tamamının Afganistan'ı terk etmesi çağrılarında bulundular.
PKK, FETÖ, YPG, DAEŞ, IŞİD benzeri bir terör yapılanması olan Taliban'ın Afganistan'da ABD desteğiyle devlet olmasına bizim laikçi, muhalefet de dahil, tüm batılılar hiç tepki vermediler hatta kendi imkanlarınca destek verdiler.
Yarın ne olacak?
İşte en önemli nokta da bu.
Taliban yarınlarda insanların vicdanlarını sızlatacak, İslami gibi gösterilip, İslam'da olmayan aşırılıklara imza atacak.
Bu İslam düşmanı kesimlerin hepsi açacaklar ağızlarını, yumacaklar gözlerini bar bar bağıracaklar "İşte İslam böyle kötüdür. İşte İslam bu kadar vahşidir işte İslam bu kadar çağdışı gayrı insanıdır" diyecekler.
Ve en sonunda "İslam sorgulanmalı, sınırlandırılmalı, bazı ayetleri değiştirilmeli, hatta yasaklanmalıdır" kampanyası başlatacaklar.
Biz bugünden sesleniyoruz.
Bu Taliban İslam'ı temsil etmiyor.
Bu Taliban İslami esaslara aykırı bir düşünce, inanç ve eyleme sahip terör örgütüdür.
Bu Taliban haçlı emperyalist odakların, İslam'ı yıkmak itibarsızlaştırmak, İslam'a yönelişi engellemek, İslam'a duyulan sevgi ve sempatiyi nefret ve düşmanlığa çevirmek için kurdurup beslediği büyüttüğü ve eline devlet teslim ettiği bir örgüttür.
ABD, Suriye'de nasıl YPG/PKK'ya devlet kurduruyorsa, Afganistan'da da Taliban'a devlet kurduruyor.
Taliban Afganistan'da sadece kendi halkına eziyet edecek, analarından emdikleri sütü burunlarından getirtecek, halkın İslam'dan nefret etmesini sağlayacak, ülkesinden kaçırtacak bir örgüttür.
Aynı PKK gibi.
Bölgedeki ana unsurları ya yok edecek, ya kaçırtacak ve coğrafyayı insansızlaştıracaktır.
Taliban, Afganistan halkının yanı sıra başta Pakistan olmak üzere bölge Müslümanlarının huzur ve barışını bozacak, ABD ve AB askeri müdahalesine zemin hazırlayacaktır.
Taliban, tıpkı FETÖ, Vehhabi, Kadıyani gibi İslam inancını bozmaya çalışacaktır.
Taliban ABD'nin düşmanı değil, müttefiki hatta memuru, kiralık askeridir.
Taliban'ın yaptığı ve yapacağı her şey ABD'nin planı ve projesi dahilindedir. Asla Müslümanların istek ve arzuları doğrultusunda değildir.
Hiçbir Müslüman Taliban konusunda kendini bağlayacak en ufak tavır ve tarz içine girmemelidir.
Değerli arkadaşlarım.
Bakınız Türkiye'deki bir kısım siyasilerin tavrına tarzına.
ABD desteğiyle iktidar hayali kuranlar, ABD'nin Afganistan'da Taliban'ı devletleştirmesine karşı çıkmıyorlar da Türkiye'nin orada askerinin bulunmasına karşı çıkıyorlar.
Neden acaba?
Aynı güçler Türkiye'nin Suriye'de, Libya'da, Sudan'da, Somali'de, Bosna'da, Azerbaycan'da, hatta Kıbrıs'ta da asker bulundurmasına karşı çıkıyorlar.
Hatta ve hatta, Türkiye'nin güneydoğusunda bulunan ordularımızı bile fazlalık görenler var.
Bakınız.
Şer ittifakı nasıl hemen ağız birliği ediveriyor.
Bugün PKK ve yandaşları bile Afganistan'dan Türk askeri çekilsin, orada Taliban tek güç haline gelsin diyorsa gerisini siz anlayın.
Peki, PKK böyle derken, diğer Türkiye siyasetinin en temel unsurlarından olan temsilciler nasıl aynı tavrı ortaya koyuyorlar?
Demek ki, buradakilerin elinde olan bir insiyatif yok, ipler üst aklın elinde.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Karakaşlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi