DİN VE AHLAK (İNANÇ) EĞİTİMİ OKULU

Din insanların yaşam şeklini, davranışlarını, insani ilişkilerini, hülasa hayatını tanzim eden en önemli etkendir.
Dinsiz bir toplum düşünülemez, yoktur.
Dinsiz denilen toplumların da bir dini (inancı) vardır.
İslam'a göre bir tek hak din vardır, o da İslam'dır.
Diğer din denilenlere bu nedenle biz din demiyoruz, inanç diyoruz.
Yaşadığımız çağın icabı olarak, rejimler, yönetim sistemleri, uluslararası prensipler var ve bunlardan etkilenerek oluşturulmuş hukuk sistemleri var.
En kötü şey, bir devlet içindeki insanların kendi devletiyle ters düşüp, çatışmaya zorlanmasıdır.
Aslolan halk ile devletin birçok alanda ortak değerlere sahip olmasıdır.
Hukuki düzenlemelerde de çelişkiler mevcut ve bunları dile getirmek bozgunculuk vb gibi dışlayıcı kavramlara muhatap oluyor.
Mesela, din ve vicdan hürriyeti, ifade hürriyeti ile laiklik ilkesi birbiriyle çatıştırılıyor. İstense, uzlaştırılabilir.
Çağdaş manada gerçek laiklik, devletin dinler arasında taraf olmaması, isteyen her insanın kendi inancını yaşarken, bunu devlet eliyle baskı ve dayatmaya dönüştürmemesi olarak algılanmaktadır.
Tüm dini değerleri devlet zoruyla toplumsal hayattan çıkarma şeklinde anlaşılan laiklik vahşi laiklik anlayışından başka bir şey değildir.
Bunu belirleyecek olan da kanuni düzenlemeler olacaktır.
Milli görüş lideri rahmetli Erbakan'ın, siyasi hayatımızda rol almaya başladığından beri en önemli taleplerinden biri, "gelin laikliğin tanımını kanuna koyalım, hatta bu tanımı siz yazın, kanuna öyle koyalım, sınırsızlığı ve belirsizliği ortadan kaldıralım" olmuştur.
En hararetli laiklik savunucuları bile böyle bir teklifi kabule yanaşmamışlardı. Bu belirsizlikle birilerine laiklik maskesi arkasından İslam düşmanlığı yapma imkanı verilmiştir.
Tersi bir şeyi de kabul etmek zordur.
Yani, din adına, dine inanmayan, ya da dini değerleri yaşamakta ağır davranan insanlara dini bir yaşamı devlet eliyle dayatmak da doğru görülmemelidir. İslami medeniyetlerin her döneminde, İslam'a inanmayanlara bu nevi baskılar hiç yapılmamış, her inanç kendi değerlerini özgürce yaşayabilmiştir.
İNANÇ EĞİTİMİ OKULU
Öte yandan, koskoca devletler var, bir dine mensup milyonlarca insan var; ama kendi dininin kitabını okuyamayan, emir ve yasaklarının çoğundan habersiz olan, inanan ama neye nasıl inandığının fevkinde olmayan insanlar var.
Bu büyük bir tenakuz değil midir?
Doğunca kulağına ezan okuyarak ismini verdiğimiz insan, bir de öldükten sonra imamın verdiği talkımla İslam'la yüzleşiyor adeta.
Bu durumu acilen düzeltmek zorundayız.
Kim neye inanıyorsa, onu doğru olarak bilsin ve istiyorsa, imkanı nispetinde de yaşayabilsin.
Bunun yolu nedir?
Yaz aylarında üçer beşer gün camiye gidilerek din falan öğrenilmez.
En laik dediğimiz ülkelerde bile öğrenciler sık sık okullar nezaretinde kiliselere götürülüp, programlar yapılıyor.
Bizde okul öğrencileri camiye götürülse kıyamet kopartılır.
Zaten turistik geziler gibi yapılan faaliyetlerle din öğretilemez.
Öyleyse, ilkokuldan çıkan öğrenci, bir yıl sadece din ve ahlak (inanç) eğitimi okuluna zorunlu olarak (MEB programı çerçevesinde) gönderilmeli, bu süre zarfında öğrenciler inandıkları dinin tüm temel bilgilerini almalı, öğrenmelidir. Her vatandaş, kendi kitabını okuyamama, kendi ibadetlerini doğru yapamama, kendi inanç değerlerinden habersiz olma ayıbından kurtarılmalıdır.
İnanç eğitimini alan öğrenci, altıncı sınıftan itibaren ilmi eğitimine devam etmelidir.
Tabii ki bu okullar, yeterli dini eğitim almamış, dini öğreticilik vasfına haiz olmayanlar tarafından yönetilmemelidir.
Dinini bilen, yaşayan ahlaklı olan insanlar toplumuna pozitif katkılarda bulunur.
Daha doğrusu, neye inandığını bilen ve inandığı değerleri yaşayabilen insanlar mutmain olurlar ve çevresine pozitif enerji verirler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Karakaşlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi