MODERN KENT YÖNETİMİ-2

YENİ NESİL BELEDİYECİLİK

Günümüzde kent yönetimi karmaşık ve zor bir sürece gelmiştir. Yerel yönetimler, mahalli müşterek ihtiyaçların sağlanması görevinin yanı sıra; kentlerde yaşayan insanlarının da temel ihtiyaçları karşısında kayıtsız kalamamaktadırlar. Temel ihtiyaçların sağlanması noktasında, maddi ihtiyaçların yanısıra sosyolojik ihtiyaçların da sağlanması ve rahat bir yaşam sürmeleri için çalışmalar yapılmasını gerektirmektedir.
Yaşadığımız zamanda kentlerin en önemli sorunlarından bir tanesi “stres yükü”dür.
Stres yükü; çalışma hayatı, ulaşım, güvenlik, barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlardaki aksamaların verdiği sıkıntılarla oluşmaktadır. Ve bu durum kentte yaşayanları endişelendirmektedir. İnsanlar kendilerini güvende hissetmedikleri için stres yükü de artmaktadır.
Yerel yönetimlerin, kentsel planlamayı ve imar düzenlemelerini uzun zaman dilimlerinde de ihtiyaca cevap verebilecek şekilde, ihtiyaçlar da düşünülerek uzun zamanlı bir planlamayla tesis etmeleri gerekmektedir. Tüm kentsel ihtiyaçların veya sorunların ana sebebi planlamanın nasıl yapıldığıyla ilgilidir. Tabii ki bu konu sadece yerel yönetimleri değil, kentte yaşayan tüm resmi ve özel kurumlarla sivil toplum inisiyatiflerinin de konusudur aynı zamanda.
Planlamada, müşterek aklın kullanılması ve ona göre düzenlenmesi önemlidir. Yerel yönetimlerin görevinin mahalli müşterek ihtiyaçları karşılamak olduğuna göre, bu müşterekliğin ihtiyaçların tespiti ve tesisinde de ortak aklın oluşması, optimal sonuç elde edilmesini sağlayacaktır.
Ulaşım ve alt yapı, günümüz yaşamında stresi tetikleyen ve yükleyen ana unsurlardır. Teknolojik ve ekonomik gelişmenin sonucunda artan araç sayısı, günümüzde ulaşım sorununu da ortaya çıkarmıştır. Mevcut kentleşmenin ihtiyaca cevap vermemesi kaosa neden olmaktadır. Bu durumda yapılabilecek olan en iyi çözüm, trafik akışının sağlanması için yolların ve güzergahların yeniden düzenlenmesidir.
Otopark sorunu başlı başına bir sorun olup, toplumsal barışı neredeyse tehdit etmektedir. Gün geçmiyor ki bir otopark yüzünden olay çıkmasın. Bu konuda insanlar çok ileri düzeyde, akıl dışı tepkiler verebilmektedir. İşte bunun en önemli sebebi “STRES YÜKÜ”dür.
Kentsel yaşam, birçok farklılıkların bir arada uyum içinde yaşamasıdır. Bu uyumu sağlayabilmek için yerel yönetimlere çok önemli görevler yüklenmektedir.
Sorunların çözümü ve gelecekteki rahat yaşamın tesis edilmesi için belediyeciliğin yeni bir tarifinin yapılması zamanı gelmiştir.
Bundan sonraki süreç yönetilemez bir hal alacaktır. Bu durum stres yükünün aşırı artmasına neden olacaktır.
Eğer böyle devam ederse; yaşadığımız yer, yaşanamaz bir yer olması sonucunu doğurabilecektir.
NEDİR BU YENİ BELEDİYECİLİĞİN TARİFİ?
Anlamlandırdığım ve tanımını yaptığım, yeni bir belediyecilik anlayışını “YENİ NESİL BELEDİYECİLİK” şöyle tarif edebilirim;
Günümüz kentsel yaşamı birçok problemleri beraberinde getirmektedir. Hızlı gelişim süreci ve kentlerin metropolleşmesi sosyolojik sıkıntılara sebep olmaktadır. Bunun başlıca nedeni plansızlıktıktır.
Hızlı değişen ve gelişen bu süreçte yerel yönetimlerin de hızlı değişim ve dönüşüm projelerini devreye sokmaları sağlıklı kentsel yaşam için hayati önem arz etmektedir.
Belediyecilik, uzman kadrolarla ve vizyoner yöneticilerle gelişir ivme kazanır.
Ülkemiz hızla gelişen ve değişim geçiren bir dönemdedir. Bu noktada yerel yönetimlerin de bu sürece ayak uydurması ve dahil olması stratejik önem arzeder. Gelişimin gerisinde kalan tüm yerleşim yerlerinde sıkıntılar baş gösterir.
Yerel yönetimler toplumun gelişim sürecinde öncü kurumlardır. Halka daha yakın olan bu kurumlar; insan ihtiyaçlarını, taleplerini ve çözüm yollarını iyi bilmeli ve çözmelidir.
Ülkemizin projelere, hizmetlere ve ehil kadrolara daha fazla ihtiyacı olduğu bir dönemdeyiz.
BU NOKTADA, YENİ NESİL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINI 7 BAŞLIK ALTINDA TOPLAYABİLİRİM;
BİLİM, BİLGİ ve AKIL ODAKLI
TEKNOLOJİ ODAKLI
AR-GE’YE AÇIK PROJE ODAKLI
YENİLİKÇİ ANLAYIŞ VE İNOVASYON ODAKLI
KENTSEL YAŞAMIN KALİTESİ; BAŞTA, EĞİTİM, SAĞLIK, ULAŞIM, KÜLTÜR, ÇALIŞMA HAYATI GİBİ YAŞAM STANDARTLARINI ARTIRACAK SOSYAL KÜLTÜREL VE EKONOMİ ODAKLI
İNSAN ODAKLI
HİZMET ODAKLI
Kaybedecek zamanımız yoktur!

Dr. İsmail SERİNKAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi