SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTLER İÇİN YEŞİL İŞ PARKLARI (EKO ENDÜSTRİYEL PARKLAR)

Son günlerde çok sık duyduğumuz ve yaşadığımız “iklim değişikliği ve çevresel etkileri” konusunun önemini bilmeyen ve duymayan yoktur sanırım.
İklim değişikliği ile ilgili, ülkeler arası işbirliği çalışmaları yapılmaktadır. Son olarak yapılan çalışma Paris Anlaşması'dır.
2020 yılı sonrası iklim değişikliği rejiminin çerçevesini oluşturan Paris Anlaşması, 2015 yılında Paris’te düzenlenen BMİDÇS 21. Taraflar Konferansı'nda kabul edilmiştir.
Bundan önce, Kyoto Protokolü, Viyana Sözleşmesi, Montreal Protokolü, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi gibi işbirlikleri vardır.
Dünya iklim değişimi ve çevresel olumsuz etkilerini göstermektedir. İklim değişikliğini yaratan en önemli faktör küresel ısının artmasıdır. Anlaşmanın asıl konusu, yüzyılın sonuna kadar ısı artışını 2 derecenin altında tutmaktır.
Bu misyonun devam edebilmesinin sürdürülebilir kentleşme ile mümkün olacağını düşünüyorum.
Sürüdürülebilir kentleşme; barınma, çalışma ve sosyal ihtiyaçları sağlayan, sosyal ve iş yaşamının birbirleriyle ekosisteme uyumlu bir ilişki içinde ve aynı kalarak devam etmesidir.
Sürdürülebilir kentleşme, kentte yaşamın tüm fonksiyonlarının birbirleriyle eşgüdüm içinde uyumlu çalışmasına bağlıdır. Kentli olarak tabir edilen kentte yaşayan bir insanın, kentten beklentilerinin karşılanması önemlidir. Bunlar; barınma, beslenme, çalışma ve sosyalleşme ihtiyaçlarıdır. Bu ihtiyaçlar kalite normunda ne kadar sağlanabilirse, o kentte yaşam kaliteli, huzurlu ve mutlu olur.
Sürdürülebilir kentleşmenin en önemli fonksiyonlarından olan iş ve çalışma ihtiyacının karşılanması; bu ihtiyacın doğa ve sosyal yaşamla uyumlu olması gerekliliği, yeşil iş parkları ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.
Yeşil İş Parkları; yerelde, genelde ve tüm dünya coğrafyasında sürdürülebilir bir yaşamın alternatifi durumuna gelmiştir.
Yeşil İş Parkı olarak adlandırılan endüstri bölgeleri aynı zamanda Eko Endüstriyel Park olarak da adlandırılmaktadır.
Son zamanlarda önemi artan Eko Endüstriyel Parklar; Amerika, Almanya, Danimarka, Fransa, Çin gibi ülkelerde giderek yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde henüz eko sisteme uygun parklar yoktur.
Paris Anlaşması'nın TBMM'de onaylanması halinde, ülkemizin anlaşma şartlarını yerine getirme sorumluluğu açısından, eko endüstriyel parkların (Yeşil İş parklarının) yapılması ve mevcut organize sanayi bölgelerinin dönüştürülmesi uygulamalarına döneceğini düşünüyorum.
Eko endüstriyel parklar kentleşme ve kentlerin sürdürülebilir olması anlamında çevreye uyumlu ve stres yükünü hafitleten bir yaşam alanı ve konfor sunmaktadır.
Günümüzde kentlere olan göç ile kent nüfusu artış göstermekte ve birtakım sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Artan nüfus yoğunluğu ile başta işsizlik, konut sıkıntısı, sosyal alanların yetersizliği, trafik ve park yerleri, yeşil alanlar ve arsa stokunda ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır.
11. yüzyılda başlayan kentleşme sürecinin 21. yüzyıla kadar geçen sürede tam ve sağlıklı olarak tamamlanamamasının en önemli sebebi; sanayi ve teknolojik gelişmeler sonucu kırsaldan kente göç ve bu göçün ortaya çıkardığı sorunlardır. Kırsaldan kente olan yoğun göçün planlanamaması, plansız kentlerin oluşmasına ve başta alt yapı olmak üzere birçok sorunu da beraberinde getirmesine sebep olmuştur.
Sanayi ve teknolojik gelişmelerle zararlı gaz salınımı ile ortalama sıcaklık 1.5 derece artış göstermiştir. Bunun sonucu, başta iklim değişikliği olmak üzere, ozon tabakasının delinmesi ile zararlı gazların insan ve canlı sağlığına verdiği zararlar artmakta ve yaşamsal sıkıntılara sebep olmaktadır.
Kentleşmenin ve sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için, kentlerin fiziki yapısının yönetilebilir ve yaşanabilir bir duruma getirilmesi gerekmektedir.
Bu noktada, eko endüstriyel parkların (yeşil iş parklarının) önemi artmaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi