RANT KOLLAMA

Rant kollama nedir?
Devletten, bir ekonomik veya sosyal transfer elde etmek amacıyla baskı ve çıkar gruplarının girişmiş oldukları harcamalardır. (Rant Kollama ve Ekonomik Kalkınma, M. Okan Taşar)
Rant Kollama sadece Devleti mi etkilemektedir? Tabi ki hayır.
Her kişi ve kurum, bu durumdan olumsuz olarak etkilenmektedir.
Piyasa ekonomisinin temelinde arz, talep ve serbest fiyatlandırma vardır. Ekonomi açısından gelişmenin önünü açacak olan bu kural, girişimi ve üretimi artıracaktır. Üretim ve ticari faaliyet artışları, toplumsal sistemde geniş kitlelerin gelir elde etmesini sağlayarak, sosyal sistemi destekleyecektir.
İktisat Bilimi, toplumsal gelişme ve refahın, ekonomik faaliyetlerinin artırılması ile ivme kazanacağını, sosyal ve kültürel faaliyetlerle tamamlanacağını anlatır. Bu anlatım, toplumsal ve demokratik gelişmeler açısından son derece önemlidir.
Çağdaş İktisat teorisi, mülkiyet edinme temeline dayanır. Girişimciliğin, ticaretin ve gelirin, mülkiyet edinmenin geniş kitlelerce ulaşılabilirliğini sağlar. Toplumsal sistemde her bir ferdi, aileyi ve kurumu bir ideal çevresinde toplar. Bu İdeal ile bugünkü demokratik toplumlar oluşmuştur.
Bu ideal; insani, ahlaki ve hukuki temele dayanmalıdır.
Çağdaş İktisadi anlayışın özünde; “ demokratik toplum”, “ demokratik ticaret” ve “hukuk sistemi” vardır.
Günümüzde “ Serbest Piyasa Ekonomisi” olarak adlandırılan Piyasa Ekonomisinde, İlke olarak “serbestlik” sınırsız değildir. Bu serbestlik “kabul edilebilirlik” ile sınırlandırılmıştır aslında.
Kabul edilebilirlik, iktisadi, ahlaki ve hukuki sınırlar içinde yapılan aktivite ve tasarruflardır.
Ekonomi literatüründe “ Kar Kollama” vardır. Bu meşru ve ahlaki bir faaliyettir.
“ Rant Kollama” iktisadi gibi görünse de, ahlaki değildir.
Rant Kollama faaliyetleri, piyasa ekonomisi serbestliğinden faydalanılarak yapılmaktadır ve fiyatlar ile speküle edilmektedir.
Bu nedenle, her ne kadar piyasa ekonomisi serbestliği olsa da, “rant kollama” faaliyetlerinin piyasa dengesini bozma etkisinin yok edilmesi, Devletlerin denetim ve müdahale araçları ile kırılması gerekmektedir.
Çağdaş İktisat Felsefesi, serbestliğin dengeli bir şekilde uygulanabilmesinin ve sürdürülebilmesinin, Ahlaki duygularla mümkün olabileceğinin altını çizmiştir.
Bu kuram, zenginleşmenin kişiyi ve toplumu yozlaştırması önlenerek erdemli olmanın korunmasını amaçlamaktadır.
Çağdaş İktisadi Sistemin kurucusu olan Adam Smith’in, zenginleşme ile birlikte olabilecek yozlaşmaya karşı geliştirdiği “Ahlaki Duygular” kuramı ile bugünleri öngörmüş olduğunu fiilen görmekteyiz.
Ve Rant kollamayı,
Smith’in zenginleşmenin getirebileceğini öngördüğü yozlaşma olarak anlayabiliriz.
Rant kollama’nın pratiğini bugünlerde yoğun bir şekilde yaşamaktayız.
Ve bunun yalnızca para piyasalarını etkilemediğini; para piyasalarında konum almış bazı aktörlerin yanısıra, mal piyasalarında da konum alan aktörlerin olduğunu görmekte ve yaşamaktayız
Bu nedenlerle, rant kollamanın ahlaki olmadığının ötesinde hukuki olmadığını da söyleyebiliriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi