KÜLTÜR VE TURİZMİN GELİŞMESİNDE AYDIN İLİNİN ÖNEMİ

Ülkemizin kültür ve turizm açısından gelişiminde Aydın ilinin katkısı çok büyük ve önemlidir.
Dünya ülkelerinde Türkiye turizmi denilince ilk akla gelen Kuşadası’dır.
Kuşadası ülke turizminin lokomotif kenti olup bir dünya markasıdır.
Ülkemiz turizmi 1980'li yıllarla birlikte sürekli gelişme kaydetmiştir. Bugün ülkemiz pandemi dönemi hariç yılda 39 milyon turist ağırlamıştır.
Geriye dönük rakamlarla analiz ettiğimizde, turizmdeki gelişmeyi görebiliriz.
1950 yılında ülkemizi 30 bin, 1965 yılında 500 bin, 1985 yılında 2 milyon, 1990 yılında 5 milyon, 1997 yılında 10 milyon, 2002 yılında 13 milyon, 2010 yılında 28 milyon, 2018 yılında 39 milyon/yıl turist ziyaret etmiştir.
Yıllar itibarıyla turizm gelirimiz; 1998 yılında 7,177 milyar USD, 2002 yılında 12.420 milyar USD, 2010 yılında 24.930 milyar USD, 2018 yılında 29,513 milyar USD/yıl gelir elde etmiştir. ( Kaynak; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜİK)
Genel tabloya baktığımızda, ülkemizin turist sayısı ve turizm gelirlerinde önemli gelişmeler kaydettiği görülmektedir.
Aydın ilimiz kültürel değerleri ve varlıkları ile zenginliği ile bilinmekte ve tanınmaktadır. Aynı zamanda tarım kültürü ile de dünyanın en önemli ve ender yerlerindendir. Kültür ve turizm varlıkları hakkında ayrı ayrı sayfalarca kitap yazılabilir konumdadır.
Ülkemizin turizm gelişiminde en büyük payı olan ilimizin, bugün turizm gelirinden aldığı pay ve gösterdiği performansı nedir?
Bununla ilgili yeterli veriye ulaşamadım. Mevcut bilgilere göre; (Kaynak, T.C. Aydın Valiliği WEB sayfası. Güncel bilgiler 2019 yılına kadar)
Son 5 yıllık verilere göre ilimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı;
2017 yılında toplam 2.38 milyon ziyaretçi, konaklama oranı yüzde 54,56
2018 yılında toplam 2,03 milyon ziyaretçi, konaklama oranı yüzde 56,56
2019 yılında toplam 3,31 milyon ziyaretçi, konaklama oranı yüzde 35,37
2020 ve 2021 yılları salgın dönemi olduğundan veri kullanılmamıştır.
İlimiz, kaynak verilerden anlaşılacağı üzere, son yıllarda konaklama oranında büyük düşüklük yaşamaktadır. Konaklama yüzdesinin düşüklüğü, turizm gelirlerinin de düşüklüğü anlamına gelmektedir.
Konaklama düşüklüğü, yalnızca gelir düşüklüğü anlamına gelmemektedir. İlimizin kültürel varlıklarının ve değerlerinin tanıtımı açısından da negatif etki yapmaktadır. Verileri incelediğimizde, ilimizdeki müze ve ören yerlerine ziyaretlerin sayısının da önemli derecede azaldığını görebiliriz. Örneğin, ilimizin en önemli tarihi varlıklarından olan ve UNESCO tarafından “Kalıcı Dünya Mirası” ilan edilen Afrodisas’ı, 2014 yılında 197 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etmişken, sırasıyla; 2015 yılında 140 bin, 2017 yılında 51 bin, 2018 yılında 47 bin kişi ziyaret etmiştir.
Turizmin beşiği olan Aydın ilinin misyonuna yakışmayan sonuçlar...
Bu noktada bir sorun vardır.
Geç olsa da, sorunun giderilmesi açısından bir fırsat doğmuştur.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen ve davetlisi olduğum “Aydın için neler yapılabilir” vizyon toplantısı bir milat olabilir.
Toplantıda Aydın’ın kültürel ve turizm potansiyeli, bugünkü envanteri, yapılan çalışmalar, bizlerin neler yapabileceği konuşulmuştur. Detaylar ve ayrıntılar sürüdürülebilir çalışmalarla devam etmelidir.
Tüm kurumlarımızın, yerel yönetimlerimizin ve sivil toplumun sahip çıkması ve elini taşın altına koyması gereken bir sorumluluktur.
İlimizin tanıtımında bir problem olmadığı görülmektedir. Yıllar itibarıyla turist sayısında artış vardır. Ancak, kalıcı ve nitelikli turizm konusunda bir sıkıntı vardır. Günübirlik ziyaretler, ilimizin turizmden aldığı payı artırmaz, geriletir. Nihayetinde, veriler de bunu göstermektedir.
Kent yaşam kalitesi hızla düşmektedir.
Verilerin analizi, ilimizde kent yaşam kalitesinin hızla düştüğünü göstermektedir.
Kent yaşam kalitesini düşüren başlıca sebepler; yönetim sıkıntıları, trafik kaosu, eğitim ve görgü noksanlığı, kurallara uyumsuzluk, fahiş ve tutarsız fiyatlandırmalar, saygı ve nezaket kurallarındaki eksikliklerdir.
Sorunlar; merkezi yönetim, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri olarak kolektif ve koordinasyonlu çalışmalarla aşılabilecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Serinkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi