“Milli atama sistemi”

Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Adnan Menderes Üniversitesi’ne ataması yapılanların akrabalık ilişkileriyle ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

27 Kasım 2018 - 16:30 0
reklam
reklam

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Adnan Menderes Üniversitesi’nde (ADÜ) yapılan atamalara ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Üniversitede görevli öğretim görevlileri, personel, rektör, dekanlar, dekan yardımcıları arasında birinci derece yakınlık olduğu belirtilirken, konunun basına da yansıdığını belirten Bülbül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a 4 soru yöneltti. Bu yönde 50’ye yakın atama olduğunu belirten Bülbül, “Bu atamalar Milli Eğitim Sistemi’ni, Milli Akraba Sistemi’ne çevirmektedir’’ dedi.

İŞTE O SORULAR
Bülbül’ün yönelttiği sorular şöyle: Üniversiteye atanan kişilerin rektörünün, dekanların, dekan yardımcılarının ve öğretim görevlilerinin birinci derece yakınlarının olması tesadüf müdür? Bu atamalar yasal bir engel olmasa bile eğitim meslek etiğine uygun mudur? Adnan Menderes Üniversitesi’ne yapılan öğretim görevlisi ve personel atamalarında hangi kriterler göz önüne alınmıştır? Üniversiteye alımlarda karar mekanizmasında söz sahibi olan Üniversite Rektörü ve dekanlar, alınan kişilerle ilgili yaptıkları mesleki değerlendirmede ne kadar objektif olabilmişlerdir? (HABER MERKEZİ)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam