Önce çınarlar gitti, sonra da kahvehane

Nazilli’de bir devir sona erdi. Aydoğdu Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 100 yıllık ünlü Çınarlı Kahvesi, yıkıldı.

11 Şubat 2019 - 17:34 0
reklam

Mustafa Çelik / Manşet Aydın- NAZİLLİ- Nazilli’de gelişen kentleşme bir devri tarihe gömdü. Nazilli Aydoğdu Mahallesi’nde, Hürriyet Caddesi, Mithatpaşa Caddesi ve 65. sokağın kesiştiği meydanda yaklaşık 100 yıldır hizmet veren, etrafındaki çınar ağaçları nedeniyle ilçede yaşayan vatandaşların Çınarlı Kahvesi olarak adlandırdığı kahvehane, trafiği rahatlatma çalışması nedeniyle yıkıldı..

“YÜZ YILLIK BİR DEVİR KAPANDI”
Kahvehanenin yıkılışına üzüldüklerini belirten mahalle sakinlerinden emekli Mustafa Donduran, “Yüz yıllık bir devir kapandı. Önceden buluşmak istediğimiz zaman arkadaşlarımıza Çınarlı Kahvesi’nde buluşalım derdik” dedi.

“TARİH YOK OLDUĞU İÇİN ÜZGÜNÜZ”
Nazilli’de yaşayan herkesin Çınarlı mevkiini bildiğini söyleyen emekli Süleyman Ayvaz, “Çocukluğumuz burada geçti. Çınarlı mevkiini bilmeyen Nazillili olamaz. Etrafındaki çınarlar nedeniyle burası çok ünlü bir yerdi. Önce çınarlar gitti, sonra da kahvehane. Özellikle yazları çok serin olurdu. Bir tarih yok olduğu için üzgünüz” ifadelerini kullandı.

“KENTLEŞMENİN GETİRDİĞİ KÖTÜLÜKLER”
Nüfus artışının beraberinde getirdiği kentleşmeyle birlikte birçok şehirde bu tür tarihi yerlerin yıkıldığına dikkat çeken emekli Ekrem Erdoğan da “Maalesef bu kahvenin yerine çok katlı bir apartman dikilecek altına sanırım büyük bir market yapılacakmış. Böyle şehrin tarihi mekanları değerlendirmeli, yapılacak restorasyon çalışmasıyla vatandaşın rahatça vakit geçirebileceği cazibe merkezi olabilirdi” şeklinde konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-