90 BİN ŞEHİDİ 100 KİŞİ ANDI

Sarıkamış’ta Allahuekber dağlarında 1914’te donarak şehit olan 90 bin asker, Nazilli’de ‘sayısı ancak 100 kişiyi bulan’ vatandaşlarca anıldı. Anma töreninde iki belediye işçisi Sarıkamış’ta donarak şehit olan askerleri canlandırdı.

04 Ocak 2019 - 18:29 0
reklam

Mustafa Çelik / Manşet Aydın-NAZİLLİ- Sarıkamış’ta 105 yıl önce donarak şehit olan 90 bin Mehmetçik, Nazilli Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen törenle anıldı.

Sayısı ancak 100 kişiyi bulan vatandaşın katıldığı törende Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Sarıkamış ve Çanakkale gibi büyük acıların yaşandığı bu tür önemli günlerin Türk milletini bugünlere taşıdığına vurgu yaptı.

Kaymakam İbrahim Küçük konuşmasında “Ülkemizi değerli kılan ve bugünkü varlığımızın temel nedeni Malazgirt ile başlayıp bugüne kadar uzanan anlamlı tarihlerimiz var. Birisi olmazsa diğerlerinin hiçbir anlamı yok. Bu ülkeye kolay sahip olunmamış. Bu tarih kolay yazılmamış. Gözünü kırpmadan ölüme giden Sarıkamış şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

KURU EKMEK VE SU
Milli duyguların tavan yaptığı bir gün yaşadıklarını belirten Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hakdan Öztürk, MHP İlçe Başkanı Cüneyt Korkmaz , oda başkanları ile muhtarların hazır bulunduğu anma töreninde, protokol üyeleri tarafından Sarıkamış’ta 1914’te şehit olan askerlerin kumanyalarında yer alan kuru ekmek, arpa ve sudan oluşan ‘çorba’ programa katılanlara ikram edildi.

CANLI MANKENLER
Törende Sarıkamış’ta eksi 30 derecede düşmana tek bir mermi bile atamadan can veren Mehmetçikleri temsilen iki Nazilli Belediyesi personeli, canlı manken oldu. Asker kıyafeti giyip kar altında Türk bayrağını taşıyan canlı mankenler, büyük ilgi gördü.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-