“Soğuk hava iyidir”

Nazilli’de etkili olan soğuk hava çiftçiyi sevindirdi. Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, ağaçlara zarar veren haşerelerin soğuk nedeniyle azaldığını söyledi.

11 Ocak 2019 - 11:12 0
reklam

Mustafa Çelik / Manşet Aydın-NAZİLLİ- Nazilli’de son günlerde etkili olan soğuk hava, şehir merkezinde hayatı olumsuz etkilerken çiftçiyi sevindirdi. Soğuk nedeniyle incir, kiraz ve kestane ağaçlarında etkili olan Akdeniz Sineği gibi haşerelerde azalma görüldü.

“SOĞUK HAŞERELERİ ÖLDÜRDÜ”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, “Zararlı haşereler soğuk havada ölür. Her ağacın soğuklamaya ihtiyacı vardır. Gerekli soğuklama olmazsa haşereler çoğalır ve ağaçlara zarar verir. Kışın istenilen düzeyde soğuk olması durumunda bu haşereler ölür ve ağaçlar rahatlar” diye konuştu.

“AĞAÇ VE TOPRAĞIN SOĞUĞA İHTİYACI VAR”
Bu sezon incirde yaşanan kalite bozukluğunu da geçtiğimiz yılın iklim koşullarına bağlayan İzgü, ağaç ve toprak için soğuk havanın iyi olduğunu söyleyerek “Geçtiğimiz yıl gerekli yağış ve soğuk olmadı. Toprak erken ısındı ve ağaçlar erken filizlendi. Toprağın dahi soğuğa ihtiyacı vardır. Eğer gerekli soğuklama olmazsa önümüzdeki dönem ürün randımanlı olmaz. Son dönemdeki soğuk hava çiftçiyi sevindirdi” ifadelerini kullandı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-