Soğuk ve yağmur balıkçıları eve kapattı

Didim’de soğuk hava ve sağanak yağmurdan olumsuz etkilenen balıkçılar denize çıkamadı. Balık avında düşüş yaşanıyor.

10 Ocak 2019 - 11:39 0
reklam

Didim’de kooperatiflere bağlı donanımlı balıkçı tekneleri bile olumsuz hava koşulları nedeniyle denize çıkmakta sorun yaşıyor.

SS Akbük Su Ürünleri Satış Kooperatifi Başkanı Celalettin Erol, Didim sahillerinde üç su ürünleri ve satış kooperatifin olduğunu belirterek, ilçede soğuk ve yağışlardan balıkçıların olumsuz etkilediğini ifade etti. Didim merkez ile kuzeyde Akköy ve güneyde ise Akbük Su Ürünleri Satış Kooperatifin yer aldığını belirterek, ‘Her birinin 50 – 60 donanımlı üyesi var. Halk arasında da amatör olta balıkçılığı yapanların da sayısında artış oldu. Geniş bir sahile sahip olan ilçemizin ekonomisinde, turizm ve zeytinciliğin ardından balıkçılık da önemli bir yer tutuyor’ dedi.

Balıkçı Ulaş Maden de, ilçede 20 yıldır profesyonel balıkçılık yaptığını belirterek, ilçe sahilinde balık yoğunluğu yaşandığını vurguladı. Maden, ‘Ancak kış mevsimi nedeniyle zaman zaman soğuk ve sağanak yağışlar ile lodostan olumsuz etkileniyoruz. Didim sahilinde midye çok. Kıyılarda en çok çopra balığı var. Kıyılarda palamut, sardalya, levrek, açıklarda ise orkinos ağlara takılıyor. Didim de yeterince balık tüketilmiyor. Kış koşullarının ağır ve zorlu geçmesi nedeniyle çıkan az miktardaki balık da muhafazalı araçlarla genelde İzmir Balık Hali, bölgede soğuk hava depoları ile balık işleme merkezlerine gidiyor’ diye konuştu. (İHA)

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-