Sosyal Medya ve e-Spor Çağı

Geçmişten günümüze sürekli gelişen ve birçok farklı platform ile milyonlarca insanı bir araya getiren sosyal medya, çağımızın bir parçası olmuş durumda. Her ne kadar tehlikeli ve kötü yanları bulunsa da birçok kişi için sosyal medya, kariyerlerinin ve hayatlarının çok önemli bir parçası konumunda. Genel olarak medyaya gönül vermiş ve bu alanda karşılarına çıkan tüm başarısızlıklara rağmen izleyicilere ulaşma çabasından vazgeçmeyen insanlar, günümüz sosyal medyasıyla tek başlarına veya kurdukları ekip ile kendilerini özgürce ifade edip amacına ulaşabilmekte. Kullanıcıların Youtube, İnstagram, Twitter gibi milyonlara hitap edebildiği bu özgür ortamlarda, belki de birçok izleyicinin klasik medyada arayıp da bulamadıkları içerikleri sunuyor. Yeri geldiğinde klasik medyadan daha fazla prodüksiyon yapan sosyal medya kullanıcıları ürettikleri kaliteli içeriklerle sinemacı ve yapımcıların dikkatini çekerek hep hayallerini kurdukları veya hedefledikleri yerlere gelmesine olanak sağlıyor.
Ayrıca değinmek istediğim konulardan biri olan e-Spor’da bu konuyla yakından alakalı.

Peki nedir bu e-Spor?
En basit diliyle bazı bilgisayar oyunlarının profesyonel liglere katılan profesyonel oyuncular ile oynanmasıdır.Eskiden beri bilgisayar oyunlarının oynayanlara bir fayda sağlamadığı ve büyük bir zaman kaybı olduğu düşünülürdü.Oynadığı oyundan büyük keyif aldığı ve yeteneğinin de göz ardı edilemeyecek kadar iyi olan gençler artık e-Spor çatısı altında hayallerini gerçekleştirebiliyorlar.

Ne kadar kazanıyorlar?
2017 dünya genelinde en çok para kazanan oyuncu, SKT T1 takımının oyuncusu ‘Faker’ olmuştu. Yaklaşık olarak 1 milyon dolardan biraz daha fazla kazandığı düşünülen oyuncu, henüz kesin bir bilgi bulunmasa da 2018 yılında da en çok kazanan League of Legends oyuncusu durumunda olduğu düşünülüyor.
Bu denli büyük miktarların kazanılmasını sağlayan e-Spor, kiminin mesleği haline gelebiliyor.Takımının veya oynadığı oyunun popülaritesi düşmesi durumunda bile kariyerinin devamına sosyal medyada,Youtube ve Twitch gibi platformlarda yine hem oyununu oynayıp hem de para kazanmaya devam ediyor.
Kısacası çağlar eskisinden daha hızlı değişiyor ve gelişiyor, bu değişime ayak uyduranlar durumu avantaja çeviriyor ve hayallerine bir adım daha atıyor, uyduramayanlar ise gerçekleştiremedikleri fikirlerle unutulup gidiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mücahid Özgan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 315 77 79
Reklam bilgi