Süleyman Bülbül avukatlar için teklif verdi

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Avukatlık Kanunu’nun iki önemli maddesinde değişiklik yapılması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu.

26 Kasım 2018 - 22:39 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız/Manşet Aydın-EFELER  CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Avukatlık Kanunu’yla ilgili maddelerde değişiklik yapılması meclise önerge sundu. Bülbül, ilçelerdeki baro temsilcilerinin atama ile değil seçim yolu belirlenmesi gerektiğini savundu. Bülbül, “Baroların başkanlarını kendilerinin seçebilmesi, onlara anayasa ve kanunlar çerçevesinde tanınmış demokratik bir haktır. Fakat mevcut yasal düzenleme barolara verilen demokratik hakkı, onların ilçe düzeyindeki temsilciliklerine tanımamaktadır” dedi.

SEÇİM SANDIKLARI KURULACAK
Açılan temsilciliklerde de barolarda olduğu gibi seçim sistemin olması gerektiğini savunan Bülbül’ün kanun teklifi kabul edilirse, ilçelerdeki baro temsilciliklerinde bundan sonra seçim sandıkları kurulacak.
AVUKAT OLMAK İÇİN SINAV ŞARTI
Bülbül, kanunda yer alan avukatlığa kabul şartları arasına “staj sonu yeterlilik sınavında başarılı olmak” hükmünün eklenmesini teklif etti. Bununla avukat adaylarının mesleğe hazır olup olmadıklarının ölçümünün yapılmasının amaçlandığını belirten Bülbül, “Avukatlık mesleği yurttaşlarımızın bilgi birikimine ve uzmanlığına güvenerek vekil tayin ettiği temsiliyettir. Hem hukuk sistemimizin daha akılcı işlemesi hem de yurttaşlarımızın avukatlık mesleğine olan itibarının bir kat artması için avukatların yeterliliği son derece önemlidir. Bu teklifle genç avukat adaylarımız girecekleri yeterlilik sınavıyla mesleğe daha hazır hale geleceklerdir” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam