Susuz Bırakmayalım

İçinde bulunduğumuz şu sıcak yaz gününde dışarı adım attığımız anda başlıyoruz ''Bu ne sıcak?'' diye söylenmeye… Çok şükür ki istediğimiz an su içip serinliyoruz. Peki bizim gibi istediği an su bulamayan canlılar? Hiç onları düşündüğünüz oluyor mu?..

Her yaz duyurular geçilir, hatırlatmalar yapılır, Fakat yine de bazen üşeniriz kapılarımızın önüne bir kap su koymaya. Kendi yavrusu olmadığı halde bir başka minicik canlıyı emzirip, ona şefkat gösteren bir hayvan kadar vicdanımız yok maalesef.
Oruç tutuyoruz bazen halden anlamak için, suyun ne denli önemli bir nimet olduğunu fark etmek için, bazen kendi kendimize diyoruz “susuz yaşanmaz” diye. Canlıları düşünerek empati kurma alışkanlığını elde etsek, bu güzel canlıların halini çok daha iyi anlayabileceğiz.
Hayvanların her daim su bulma lüksleri yok. İnsanlık görevinizi, sorumluluklarınızı düşünerek her gün kapımızın veya işe gidiş yolumuzun üzerine bir kap su bırakalım. Üstümüze düşen insani sorumluluğu yerine getirelim. Sadaka sadece maddi olarak yapılmaz, hayvanları bu şekilde anlayarak, onlara yardım etmek de bir sadakadır. Kimsesiz olmaları bir yana, duydukları sevgi yoksunluğu zaten onlara yardım eli uzatmamız için başlı başına bir sebep.Lütfen artık daha duyarlı olalım, onlara hayvan gözüyle değil, birer canlı gözüyle görelim.
En az bizim kadar yaşam hakkına sahip olduklarını aklımızdan çıkarmadan… Göreceksiniz o gün sizin için dünya daha güzel bir yer halini almaya başlayacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Emre Sarıtekneci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 315 77 79
Reklam bilgi