Tarihi tapınağa sızıntı tehdidi

Aydın’da turistlerin gözdelerinden olan binlerce yıllık Apollon Tapınağı’ndaki su sızıntısı duvarlarda yosunlaşma meydana getirirken, yetkililer çözüm için seferberlik ilan etti

26 Kasım 2018 - 18:28 0
reklam
reklam

Didim’de her yıl 10 binlerce turistin ziyaret ettiği binlerce yıllık Apollon Tapınağı’ndaki su sızıntısı sıkıntı yarattı. Nereden kaynaklandığı bilinmeyen sızıntı tapınakta yosunlaşma meydane getirirken, yetkililer çözüm için çalışma başlattı. Mahalle sakinleri sızıntının yağmurdan kaynaklanmadığını ve sorunun aylardır devem ettiğini belirterek yetkilileri göreve çağırdı. Tapınağın içerisindeki suyun kaynağını tespit etmek için jeofizik uzmanları ile Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) teknik inceleme başlattı.

GENİŞ ÇAPLI ARAŞTIRMA
Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, tapınaktaki sızıntının yeni bir durum olmadığını, çalışmaların sürdüğünü söyledi. Alman kazı ekibi, Müze Müdürlüğü, Kaymakamlık ve ASKİ’nin çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Yılmaz, bölgenin SİT alanı olması sebebiyle makine ve ekipmanın kullanılamadığını belirtti. Teknik bir çalışma yürütüldüğünü belirten Yılmaz, “Tarihi dokuya zarar vermeden sorunun nedeni araştırılıyor” yorumunu yaptı. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam