TÜRK-İŞ’ten taşeron hamlesi

Asgari ücretli milyonlarca çalışanın maaşlarının 2 bin 20 TL’ye yükseltilmesinin ardından, taşerondan kadroya geçen işçiler kapsam dışı kaldı. Türk İş yetkilileri, bu durumda olan çalışanların ücretinin de asgari ücret ya da yıllık yüzde 20,30 olarak açıklanan enflasyon oranına yükseltilmesini istedi.

07 Ocak 2019 - 13:02 0
reklam

Türk İş Aydın İl Temsilcisi ve Tes-İş Şube Başkanı Mustafa Aydın, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşerondan kadroya geçen işçilerin 2018 yılı için açıklanan yüzde 20,30 oranındaki enflasyon karşısında zor durumda kaldığını belirterek yıllık yüzde 8’lik ücret artışının enflasyon oranına yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

TAŞERON İŞÇİNİN ZAM ORANI YÜKSELTİLMELİ
Başkan Mustafa Aydın, yıllık yüzde 8’lik zam oranının yüksek enflasyon nedeniyle hak mağduriyetine yol açtığına vurgu yaparak, “Asgari ücrette yaşanan artışın yanı sıra 2018 yılı enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak açıklanması nedeniyle KHK ile kadroya geçen işçiler ciddi bir hak mahrumiyeti durumunu yaşıyor. Yıllık yüzde 8 olarak belirlenen zam oranının açıklanan enflasyon oranına yükseltilmesi gerekiyor” dedi.

ÜCRET ARTIŞI YENİDEN DÜZENLENSİN
KHK’larla kadroya geçen işçilere verilen zam oranının yüksek enflasyon oranı nedeniyle eridiğini savunan Türk İş Aydın İl Temsilcisi Mustafa Aydın,“Taşeron işçiler kadroya geçti. Ancak bu durumdaki işçiler Yüksek Hakem Kurulu (YHK) Sözleşmesi’ne tabi olarak zam alacaklar. Sözleşmede zam oranı yılın ilk 6 aylık diliminde yüzde 4, ikinci altı aylık döneminde yüzde 4 olarak uygulanacak. Bu zam oranları enflasyon oranının çok altında. Taşerondan kadroya geçen işçilerin zam oranının da asgari ücretteki artışa yükseltilmesini, hiç değilse 2018 yılı için açıklanan yüzde 20,30 oranındaki enflasyon oranı düzeyine yükseltilmesini talep ediyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-