“Vatandaş belediye hizmetlerine aç”

Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş Fox Tv’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına konuk oldu. Seçim çalışmaları hakkında konuşan Savaş vatandaşın hizmete aç olduğunu söyleyerek “Köylerde en çok yerel yönetim hizmetlerinden sıkıntı yaşadıklarını söylüyorlar. Şikâyetler var. Hizmete açlık var. Verilen sözlerin yerine getirilmemesinden kaynaklanan sıkıntı var” dedi.

12 Mart 2019 - 13:56 0
reklam

Kıymet Sarıyıldız / Manşet Aydın- EFELER- Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş FOX TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya’nun sunduğu çalar saat programına konuk oldu. Programda Aydın’ın sorunlarını dile getiren Savaş, verdiği vaatleri ve başkan seçilmesi halinde bu vaatleri nasıl gerçekleştireceğini anlattı. En önemli projelerinin tarım, turizm ve termal kaynakları bir arada kullanabilmek olduğunu belirten Savaş, “Aydın’ın aş ve iş problemini çözeceğiz. Yerel kalkınma hamlesini başlatacağız. EFE-AŞ şirketini kuracağız. Şirketle çiftçimizin ürettiği ürünlerin pazarlamasını yapacağız. Lojistik bir flo kuracağız, TIR’lar alacağız, mandıralar ve mezbahalar yapacağız. Çine’de organize hayvancılık bölgesi oluşturacağız. Turizmden, tarımdan daha fazla pay alacağız. Önümüzdeki beş yıl içerisinde Aydın’da 50 bin kişiye iş imkânı sağlayacağız. Aydın’da doğan çocukların karnının Aydın’da doymasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

“BİZ ESNAFI TEFECİDEN, ARACIDAN KURTARDIK”
Programda, uzun yıllar bankacılık ve Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmasından dolayı esnafın sorunları iyi bildiğini ifade eden Savaş, bu sorunların AK Parti ile birlikte çözülebileceğini vurguladı. Savaş, “Esnafın merkezi hükümetle sıkıntısı yok. 2002 yılında esnafa kullandırılan kredi 150 milyondu şimdi ise 31 milyar. Faiz oranı yüzde 47 iken şimdi yüzde 5. Esnafa kullandırılan kredi limiti 5 bin lira iken şimdi 200 bin TL ye ulaşmış. Esnaf finansal kaynaklara erişim konusunda sıkıntı yaşamıyor. Faiz oranlarının aşağı inmesiyle vadelerin uzamasıyla sıkıntı yok. Biz esnafı tefeciden, aracıdan kurtardık. Zaman zaman sıkıntılar olabilir. Her şey tozpembe değil ama bu sıkıntıların üzerinden gelecek olan yine AK Parti” diye konuştu.

ÜRETİM, İSTİHDAM VE İHRACAT KAPASİTESİ ARTACAK
Vaatleri arasında yer alan serbest bölge projesinin üretim, istihdam ve ilin ihracat kapasitesini artıracağını beklendiğini Savaş, ürünlerin paketlenmesi ve işlenmesinde önemli bir avantaj yakalanacağını ifade etti. Savaş “Aydın tarım kenti. Bizim bereketli topraklarda yetişen ürünlerimiz var ama biz bunları bugüne kadar katma değer yaratarak pazarlayamadık. Önümüzdeki dönem yapacağımız işlerle burada yetişen ürünlerimizi katma değer yaratarak işlenmesi, paketlenmesi ve satılması noktasında önemli projelerimiz var. Aydın’da bir serbest bölge projemiz var. Bu 1.5 yıldan beri üzerinde durduğumuz bir proje. Serbest bölge projesiyle tarımsal ürünlerin paketlenmesi, işlenmesi ile ihraç edilmesi konusunda önemli bir avantaj sağlayacak. İlimizin üretim, istihdam ve ihracat kapasitesini artıracak. Bugün Aydın’ın ihracatı 725 milyon dolar. Bu Aydın’a yakışmayacak bir ihracat rakamı” dedi.

“KÜRT KARDEŞLERİMİZDEN DE OY İSTİYORUZ”
Cumhur İttifakı arasındaki uyumlu çalışmaya ve kimseyi ayrıştırmadan kucakladıklarına değinen Savaş, Kürt vatandaşların da oylarına talip olduklarını belirtti. Savaş, “Milliyetçi Hareket Partisi ile AK Parti arasında çok güzel bir uyum var. Teşkilatlarımız çok yoğun bir şekilde çalışıyor. 17 ilçemizin 7 tanesinde MHP, 10 tanesinde AK Parti’nin belediye başkan adayı var. Hedefimiz 17 + 1 yapmak. Aydın’da bir başarı hikâyesi yazmak. Bizim iddiamız Aydın’ı daha iyi yönetmek. Biz Aydın’ı yaşanabilir bir kent yapacağız diyoruz. Halkın şehri emanet edeceği belediye başkanını seçerken kim daha iyi hizmet edecek ve yönetecekse o kişiden yana taraf olmasını istiyoruz. Burada siyaseti bir kenara bırakmalarını istiyoruz. Bu durumda Kürt kardeşlerimizden de oy istiyoruz. Biz hiç kimseyi ayrıştırmadan kucaklıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇERÇİOĞLU’NU ELEŞTİRDİ
Çerçioğlu’nu eleştiren Savaş, “KİT komisyonu başkanlığı çok önemli bir görev. Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Başkanlığından istifa edince Aydın bu durumdan ne kazanacak? Aynı zamanda Özlem Hanım bakanların buraya gelmesinden de rahatsızlık duyuyor. Bakanların buraya gelmesi demek daha fazla yatırım ve güç demek. Önümüzde 4.5 yıl seçimsiz bir dönem var. İktidarın gücünü yanımızda hissetmek, iktidarla birlikte yürümekten daha güzel bir avantaj olabilir mi“ diye sordu.

“TANZİM SATIŞ YAPILMASINA İHTİYAÇ YOK”
İktidarın, gıda fiyatlarını düşürmek istemesiyle birlikte 2019 Şubat ayında hayatımıza giren tanzim satışlara Aydın’da ihtiyaç duyulmadığına değinen Savaş “Aydın’da tanzim satış yapılmasına ihtiyaç yok çünkü bizim pazarlarımızda çiftçimizin ürettiği ürünler satılıyor. Pazarlarımız tüketici ile üreticinin buluştuğu mekânlardır. Bu yüzden Aydın için tanzim satış alanlarına ihtiyaç yoktur” diye söyledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-