Aydın için korkutan açıklama

Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği, 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminin 23. yılında basın açıklaması yaptı. İl Temsilcisi Hasan Kuru açıklamada Aydın için korkutan uyarılarda bulundu.

DEĞİŞEN HİÇBİR ŞEY YOK
Aradan geçen 23 yılda hala depreme karşı yeterli önlemlerin alınmadığını söyleyen Kuru, Aydın’dan diri fay geçtiğini belirtti. Kuru, “Gölcük depreminin ardından 23 yıl geçmesine rağmen uygulama ve iş birliği açısından değişen hiçbir şey yok! Tespit edilmiş Fay hatlarının birçoğu yerleşim birimlerinin içinden/altından geçiyor. Aydın, İzmir, Muğla ve Denizli’nin de bulunduğu 22 kentimiz, 80’i aşkın ilçemiz ve 502 köyümüzün altından diri fay geçmektedir. Bu diri fay hatları üzerinde, yüzey faylanması tehlike kuşağı ve sakınım bandı içinde 100 binin üzerinde bina bulunmaktadır. Bu binalarda yaklaşık 1 milyona yakın vatandaşımız ikamet etmektedir” ifadelerini kullandı.

‘SAMAN ALEVİ’
Olası depremde can kaybını önlemek için Afet Kanunu’na Fay Yasası eklenmesi gerektiğini vurgulayan Kuru, riskli bölgelerde tehlike arz eden yapıların yıkılması ve yeni bina yasaklanmasının zorunluluk olduğunu söyledi.
Aydın’daki çalışmalar için ‘saman alevi’ yorumunu yapan Hasan Kuru, “Saman alevi gibi yapılan bazı çalışmalar var. Fakat kamunun yaptığı çalışmalar ya sadece kağıt üzerinde kalıyor ya da yönetmelikler çok eksik kalıyor. Siz sadece binaları denetleyerek afetle mücadele edemezsiniz. Siz sıvılaşan bir zemine yapı denetimli ve mükemmel statiği olan bir bina koyarsanız, deprem anında o binanın yerin altına geçtiğini görürsünüz. Kuşadası’nda neredeyse her sene kayma ile ilgili haberler yapılıyor. Çünkü heyelan var. Devletimizin ve ilgili bakanlığın yapı denetim sistemini revize etmesi gerekiyor. Binaları denetleyerek afetle mücadele edilmez. Zemin ve bina denetimi yapılması gerekli. Bu olmadığı müddetçe hiçbir şekilde yeni yapılar dahi güvenli değildir” şeklinde konuştu.

AYDIN AKTİF FAY HATTI ÜZERİNDE
Aydın’ın aktif fay hattı üzerinde kurulu olduğunu dile getiren Kuru sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Aydın kent merkezlerinde 5, 5 buçuk şiddetinde mevcut bir depremde yapılarımız yıkılacak. Yeni yapılarımızda ise zemin ve yapı denetimi beraber yapılmayıp, yalnızca yapı denetimi yapılması sebebiyle güvenli diyemeyiz. Aydın’da kentimiz aktif fay hatları üzerine kurulmuş durumda. Dolayısıyla pek şanslı şehirler arasında değiliz. Altımız sıvılaşma potansiyeli yüksek bir alan olan Büyükova, üstümüz ise faylarla sınırlı bir alan. Fay hattına uzanan yapılarımızın Belediyeler ile iş birliği yapılıp, kentsel dönüşüm ile boşaltılması gerekiyor.”

- Manşet Aydın, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.mansetaydin.com/haber/11649770/aydin-icin-korkutan-aciklama