Gıda israfında korkutan rakam

Gıda israfı dünya genelinde korkutucu rakamlara ulaşmaya başladı. Her yıl milyarlarca ton gıdanın çöpe gittiği, buna karşılık dünya genelinde açlığa bağlı ölümlerin de arttığı öğrenildi.

Gıda israfında gelinen noktayı gözler önüne seren açıklamayı Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) yaptı. BM verilerine göre her yıl üretilen 4 milyon ton gıdanın 1,3 milyar tonunun çöpe gittiği görüldü. Gıda israfının yıllık yaklaşık bedelinin 1 trilyon dolar olduğu tespit edildi. Dünya genelinde her yıl 25 bin kişinin açlık nedeniyle öldüğü verilere yansıdı. Yetkililer her yıl israf edilen gıdalardan sadece dörtte birinin kurtarılmasıyla 840 milyon insanın karnının doyurabileceğini vurguladı.

TÜRKİYE’DE DE DURUM VAHİM
Türkiye de yemek israfının en çok yapıldığı ülkeler arasına girdi. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ülkede her yıl 18,8 milyon gıdanın israf edildiğini açıkladı. Rapora göre Türkiye’deki gıda israfının toplam bedeli 24 milyar lira oldu. İsrafta başı evler çekti. Vatandaşların en fazla ekmek, unlu mamuller, sebze ve meyveleri çöpe attığı belirlendi. Kuraklığın pençesinde çalışmak zorunda olan çiftçilerin ürettiği meyve ve sebzelerin yüzde 30’nun sofraya ulaşmadan çöpe atıldığı tespit edildi.

EKMEK İSRAFI 1,7 MİLYAR
Dünya genelinde günde 4,9 milyon, yılda ise 1,7 milyar ekmek çöpe gidiyor. Öte yandan 2050 yılına kadar gıda tüketiminin 1,6 milyar ton artacağı öngörülüyor. Buna bağlı olarak gıda israfı engellenmezse 2,4 milyar ton ek gıda üretilmesi gerekecek.

- Manşet Aydın, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.mansetaydin.com/haber/7018636/gida-israfinda-korkutan-rakam