Turizmcinin gözü Rusya’dan gelecek haberlerde

Rusya artan vaka sayılarını gerekçe göstererek Türkiye’ye uçuşlaru durdurma kararı almıştı. Türkiye için çok önemli turizm pazarı olan Rusya’nın aldığı karar Aydın’da da endişeyle karşılanmıştı.
Türkiye Rusya’nın kararının ardından turizm sezonunu kayıp yıl olarak geçirmemek için kolları sıvadı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Rusya’ya gideceği öğrenildi. Bakanların kısıtlamadan Aydın, Antalya, Muğla ve İzmir gibi turizm şehirlerini muaf tutan Antalya modelini Rus mevkidaşlarına önereceği belirtildi. 17 günlük tam kapanma sürecinde vaka sayılarının düşüşe geçeceğinin anlatılacağı ifade edildi.
“TÜRKİYE TURİZMDE ŞAMPİYONLAR LİGİ OYUNCUSU”
Manşet gazetesine konuşan Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Türkiye’nin uygulamaya koyduğu Güvenli Turizm Sertifikası’nın önemine dikkat çekti. Pandemide yeni turizm formatı olduğunu söyleyen Tuncer, “Aslında Türkiye dünyada turizm duayeni bir ülke, Şampiyonlar Ligi oyuncusu. Bu modelleri ortaya koyuyor olması çok gurur verici” dedi.
“TURİZMDE EN GÜVENİLİR ÜLKEYİZ”
Güvenli turizm uygulamasını birçok ülkenin model aldığını belirten Tuncer, “Türkiye bu sene tüm turizm sektörü çalışanlarını aşı programına dâhil etti. Şu an aşılama devam ediyor, çalışanların sanırım yarıdan fazlası aşılanmıştır. Ülkemiz turizm ülkeleri arasında pandemi koşullarında en güvenilir ülke. Tesislerimiz hem hijyenik hem güvenli” ifadelerini kullandı.
“TURİZM DÖNEMİNDE VAKA SAYILARI AZALIR”
Vaka sayılarının tam kapanmayla birlikte düşüşe geçmesini beklediklerini dile getiren Tuncer, “Vaka sayılarında turizmin açıldığı yaz döneminde bir azalma bekliyoruz” şeklinde konuştu.
“RUSYA’DAN REZERVASYON ALDIĞIMIZ DÖNEMDEYDİK”
Rus turistlerin Kuşadası ve Didim’de güvenle tatil yapabileceğini vurgulayan Tuncer, “Hem Didim’de hem de Kuşadası’nda tur operatörlerimizin Rusya’dan önemli rezervasyon yakaladığı dönemdeydik. Muhtemelen bakanlarımız hayırlı haberlerle döner ve sahada Rus turistlerin varlığını görürüz” dedi.

- Manşet Aydın, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.mansetaydin.com/haber/7040509/turizmcinin-gozu-rusyadan-gelecek-haberlerde