CHP'li Bülbül'den HDP'yi kapatma davası yorumu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin kapatılması istemiyle yeni bir iddianame hazırladı. Anayasa Mahkemesine gönderilen iddianamede 500 partili hakkında siyasi yasak istendi. Dava hakkında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Partilerin kapatılmasına yönelik hiçbir eylemi doğru bulmuyoruz" diyerek HDP'ye destek vermişti. CHP Aydın Milletvekili Süleman Bülbül ise, "Açılan kapatma davasını siyasi olarak buluyorum, hukuki bulmuyorum" dedi.

"PARTİ KAPATMAK ÇÖZÜM DEĞİLDİR"

Kılıçdaroğlu'nun sözlerine katıldığını ifade eden Bülbül, "Demokrasilerde parti kapatmak çözüm değildir. Bunu neden söylüyorum, Sayın Cumhurbaşkanımız 2005 yılında vermiş olduğu demeçlerde parti kapatmalarının demokratik ülkelerde olmaması gerektiğini söylemişti. O nedenle bu açılan davanın siyasi bir dava olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"HUKUKİ İDDİANAME BÖYLE OLMAZ"

Reddedilen iddianamede 660 kişiye siyaset yasağı getirilmesi talep edilirken yeni iddianamede ise 500 kişi hakkında yasak istendiğini söyleyen Bülbül, "Eğer ilk iddianeme kabul edilmiş olsaydı 160 kişi daha siyaset yasağı içine girecekti. Hukuki bir iddianame böyle olmaz. Bir şeyi araştıracaksın, çok iyi somut deliller toplayacaksın, gerekçelendirip davayı açacaksın. Bu bile bu davanın siyasi bir dava olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

- Manşet Aydın, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.mansetaydin.com/haber/7275833/chpli-bulbulden-hdpyi-kapatma-davasi-yorumu