İncirde kuraklık tehlikesi

Aydın’da ihracatın en önemli kalemi olan incirde sezon giderek yaklaşıyor. İğlekleme döneminde olan incirde kuraklık nedeniyle bu sezon rekoltenin düşük olması bekleniyor. Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, susuzluktan kaynaklı henüz sorun yaşamadıklarını ancak Temmuz ayı otalarında rekoltede düşüş beklediklerini belirtti.

“REKOLTEDE AZALMA OLABİLİR”

Aydın’da ciddi derecede hissedilen kuraklığın rekolteyi düşüreceği öngörüsünde bulunan Başkan Fevzi Çondur, “Kuraklıktan dolayı incirde bir azalma olabilir. Bununla ilgili konuşmak biraz erken gibi duruyor. Germencik, İncirliova, Nazilli ve Kuyucak bölgelerinde iğlekleme başladı. Şu an için bir sorun gözükmüyor. Temmuz ayının ortaları veya sonlarına doğru rekolteyle alakalı bir sorun var mı yok mu görebiliriz” dedi.

“İÇ VE DIŞ PAZAR İYİ DURUMDA”

İç ve dış pazarın gayet iyi olduğunu kaydeden Fevzi Çondur, incirin ihracatta hala aranan bir ürün listesinde bulunduğunu vurgulayarak, “Özellikle pandemi döneminde incir tercih edilen bir kuru meyve oldu. Bağışıklık sistemine iyi geldiği ve yüksek lif oranına sahip olduğu için hem iç hem de dış pazarda talep fazla” ifadelerini kullandı.

“FİYATLARDA YÜKSELME BEKLİYORUZ”

Rekolte düşüklüğünün fiyatlara muhtemel etkilerini değerlendiren Aydın Ticaret Borsası Başkanı, “Genel olarak tarım ürünleri piyasalarında bir artış söz konusu. İncir hem kurdaki hem de uluslararası MTA fiyatlarındaki artıştan nasibini alacaktır. Bu nedenle incir fiyatlarında yükselme bekliyoruz” diye konuştu.

- Manşet Aydın, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.mansetaydin.com/haber/7289583/incirde-kuraklik-tehlikesi