Aydın’da mağarada yalnız yaşam

Aydın’ın Efeler ilçesinde Emir Ayşe Gülana (95) yıllardır kocasının vasiyetini yerine getirmek için mağara gibi yerde yaşıyor. Eşi 43 yıl önce hayatını haybeden Gülana, elektrik ve suyu olmayan Dalama Mahallesi yakınlarında dağ başındaki arazide ölmeyi bekliyor. Yetkililerin daha iyi şartlarda yaşaması için sundukları teklifleri "Kocam bana buradan bir yere gitme, dedi" diyerek reddeden yaşlı kadını görenler hayrete düşüyor.

EŞİ ÖLMEDEN ÖNCE VASİYET ETMİŞ

Askerde sıhhiye olduğu için sağlık bilgisi yüksek olan Mehmet Gülana, 1942 yılında Emir Ayşe Gülana ile evlendi. Ayşe Gülana eşiyle birlikte şu anda yaşadığı yerde 50 dönüm alanda incir ve zeytin bahçesi yaparak geçimini sağladı. Tek odalı evde mutlu bir yaşamları olan çiftin 11 çocuğu dünyaya geldi. Arazinin hazineye ait olduğunu öğrenen Mehmet Gülana, sorunu çözemedi, 1978 yılında yaşamını yitirdi. Mehmet Gülana, ölmeden önce eşine, “Ölünceye kadar buradan çıkma, bizim buradan ancak ölümüzü çıkarabilirler” diye vasiyet bıraktı. Ayşe Gülana, kocasının vasiyetini yerine getirmek için 43 senedir mağaraya benzeyen yerde yaşamaya çalışıyor.
Ömrünün sonuna yaklaştığını söyleyen Gülana, artık tek isteğinin sıcak kap yemek ve rahat döşek olduğunu belirtti. Eşi öldükten sonra çok çileler çektiğini ifade eden Gülana, kedi ve köpeklerin de olduğu barakada ömrünü tamamlamaya çalıştığını dile getirdi. Gülana, “Kocam doktordu herkesin derdine çare oldu. Beni de yalnız bırakıp gitti. Giderken de bana ‘buradan ne olursa olsun çıkma’ dedi. Ben de sözünü yerine getiriyorum. Sağ olsun bir oğlum gelip gidiyor. Yiyeceğimi, içeceğimi getirip yediriyor, içiriyor. Yaşım baya ilerledi. Ben artık öleceğim, öyle hissediyorum” dedi.

TEK İSTEĞİ RAHAT BİR YATAK

Devletin tüm tekliflerini reddederek aynı yerde yaşamayı sürdüren yaşlı kadın, “Evim bir gün başıma yıkılacak diye çok korkuyorum. Yıllardır buradayım ve doğru dürüst tamirat yapılmadı. Tek bir isteğim var o da bu bahçe içerisinde yapılacak başka bir ev. Bari son zamanlarımı orada geçireyim. Bu isteğimi gerçekleştiren olursa da ona çok ama çok dua ederim” ifadelerini kullandı.(İHA)

- Manşet Aydın, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.mansetaydin.com/haber/7770229/aydinda-magarada-yalniz-yasam