Zeytin yaprağının faydaları

Aydın’ın yüksek kesimlerinde milyarlarca bulunan ancak yakılarak atılan zeytin yapraklarının insan sağlığa karşı birçok faydasının olduğu ortaya çıktı.

15 Mart 2019 - 18:09 0
reklam
reklam

Yapılan son araştırmalar zeytin yaprağı ekstrasında bolca bulunan polifenolün insan sağlığa karşı faydalarını gözler önüne serdi. Gelinen son nokta bu bileşenin insan sağlığına yönelik olumlu etkilerini ortaya çıkardı.

ALZHEİMER HASTALIĞINI ÖNLÜYOR
Zeytin yaprağındaki bileşenlerin beyin hastalıklarını yavaşlattığı tespit edildi. Araştırmacılar özellikle alzheimer hastalığına yol açan protein demetlerinin gelişiminin bu bileşen karşısında yavaşladığına dikkat çekti.

EKLEM ŞİŞLİKLERİNİ AZALTIYOR
Zeytin yaprağının bir diğer faydası ise iltihaplı eklem romatizması üzerinde görüldü. Zeytin yaprağının, kişilerin hayat kalitesini düşüren bu rahatsızlığı yavaşlattığı belirlendi. Vücuda alınan zeytin yaprağı bileşenlerinin eklem şişmelerini de azalttığı anlaşıldı.

KANSERLE SAVAŞIYOR
New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir diğer araştırmada ise zeytin yaprağı özünün HIV virüsüne karşı iyi geldiği tespit edildi. Kanserli hücrelerin büyümesini de yavaşlatan zeytin yaprağı bileşenlerinin bir çok kanser türünün gelişimini yavaşlatabileceğine dikkat çekildi.

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR
Peki zeytin yaprağı içindeki bileşenler vücuda nasıl alınır? Bunun en basit yöntemi ise zeytin yaprağı çayı yapmak. Zeytin yapraklarını porselen bir demliğe koyarak işe başlayabilirsiniz. Yaprakları birkaç dakika bekleterek yumuşak bir çay elde ederken yaprakları suda daha uzun demlemek daha güçlü bir infüzyon ortaya çıkaracaktır. (HABER MERKEZİ)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam